Večer s Danielom Hevierom

„Povedz včela, BUM do čela! Povedz mucha, BUM do ucha! Povedz osa, BUM do nosa!“

Na týchto zábavných básničkách z knižky Hovorníček vyrastali naše deti a preto nás veľmi potešilo, že ich autor Daniel Hevier prijal pozvanie P. Ondrčkovej, riaditeľky Slovenskej školy, a vydal sa na malé turné za hranice Slovenska. A zavítal aj k nám do Švajčiarska, kde absolvoval interaktívne workshopy s deťmi Slovenskej školy.

Daniela Heviera asi veľmi predstavovať netreba, už desaťročia pôsobí ako autor populárnych (hlavne) detských kníh a uznávaný textár. Posledné roky sa venuje podpore kreativneho a zábavného vyučovania, propagácii literatúry, a to na stretnutiach so žiakmi na školách, ako aj v online priestore.

Jedno z avizovaných stretnutí sa konalo minulú stredu večer v priestoroch Talianskej Misie v Zurichu, kde publikum tvorili hlavne zvedaví mladí dospelí a staršie deti. Ako sa ukázalo, pán Hevier má v rukáve program pre každú vekovú kategóriu. Všetkých určite prekvapilo, keď workshop “odpálil“ osobne na klavíri piesňou „Jeden kabát“ , ktorú otextoval pre skupinu Team. Na hru na klavíri nadviazal aj v úvode, kde publikum zobral do svojho detstva v Prievidzi, ktoré pozitívne ovplyvnila práve hudba a láska k literatúre. Predstavil nám v krátkosti svojích obľúbených autorov, porozprával čo to o práci textára a hlavne predstavil svoje najnovšie edukačné diela pre staršie deti (Heviho Diktátor – cvičebnice diktátov, Tajomstvá literatúry a Popíkovia) Práve kniha Popíkovia veľmi zaujala naše deti a každý večer si z nej čítajú o kreatívnych tvorcoch moderného sveta – autoroch Lega, Pexesa, Puzzle, či tvorcovi tenisiek Michaela Jordana.

Hlavný odkaz stretnutia zdôraznil pán Hevier viac krát – spoznajte svoje talenty, zaujímajte sa o svet okolo seba a pracujte na sebe! Aj tí najznámejší spisovatelia a vynálezcovia boli kedysi obyčajnými deťmi, ktoré hľadali svoju životnú cestu.

Stretnutie sme ukončili opať hrou na klavíri a autogramiádou.
Ďakujeme pán Hevier, a tešíme sa na ďalsie podnetné stretnutia!

Eva PZ